Zakaj je pomembno dokončati celotno cepilno shemo proti HPV?
HPV oziroma humani (človeški) papilomavirusi so skupina izjemno razširjenih virusov, ki jih poznamo več kot 200 vrst. Virus se lahko prenese z različnimi spolnimi stiki z okužene osebe na drugo osebo. Ker pogosto okužba s HPV ne dela nobenih težav in se sploh ne zavedamo, da jo imamo, jo lahko nevede širimo.
Večina okužb sicer sčasoma izzveni sama od sebe, vendar lahko visoko rizični tipi HPV povzročijo dolgotrajne okužbe, ki privedejo do predrakavih in rakavih sprememb. Gre za tihi virus z dolgoročnimi posledicami, ki prizadene tako ženske kot moške.
HPV lahko povzroči šest vrst raka
Znanstveno dokazano je, da okužba s človeškimi papilomavirusi (HPV) lahko zaradi vztrajanja okužbe privede do nastanka raka materničnega vratu, raka penisa, zunanjega ženskega spolovila, nožnice, zadnjika in raka ustnega dela žrela. Nizko rizični tipi HPV povzročajo nastanek nadležnih genitalnih bradavic.
Najbolj učinkovita zaščita proti HPV, ki jo poznamo, je cepljenje. Vedeti pa moramo, da cepljenje varuje le pred okužbo, ne pozdravi pa že nastale okužbe s HPV.
V Sloveniji je na voljo 9-valentno cepivo, ki varuje pred sedmimi najnevarnejšimi genotipi HPV, ki povzročajo več kot 90 odstotkov raka materničnega vratu in velik delež drugih vrst raka.
Kako poteka cepljenje?
Cepljenje proti HPV je najbolj učinkovito, kadar se izvede pred okužbo. Prav zato je HPV cepljenje vključeno v program sistematskih pregledov osnovnošolcev, natančneje v 6. razredu osnovne šole.
Število potrebnih odmerkov cepiva je odvisno od starosti ob začetku cepljenja:
• od 9. do 14. leta starosti zadostujeta 2 odmerka.
• od starosti 15. let pa so za zaščito potrebni 3 odmerki.
Vsi odmerki morajo biti prejeti v predpisanem časovnem obdobju – sicer zaščita ni popolna.
Dokončana shema = popolna zaščita
Pomembno je razumeti, da en sam odmerek ne zadošča za zaščito. Le s pravilno zaključenim cepljenjem se v telesu razvije učinkovita in dolgotrajna zaščita. Če je bil prejet le prvi odmerek, a drugi ni sledil, zaščita ni popolna – gre pa seveda za zaščito pred s HPV povezanimi raki, ki v tem primeru ni zadostna.
V takem primeru je ključno, da se posameznik posvetuje z zdravnikom, preveri datume cepljenja v cepilni knjižici in cepljenje dokonča čim prej. Nekateri zdravniki svoje paciente spomnijo tudi preko SMS sporočila, drugi prilepijo listek v cepilno knjižico, vse seveda z namenom, da pacienti ne pozabimo dokončati cepilne sheme.
Cepljenje je brezplačno za vse mlade do 26. leta
Velik korak v preventivni skrbi za zdravje mladih je prinesla odločitev, da je cepljenje proti HPV brezplačno za vse osebe do dopolnjenega 26. leta starosti – tako za fante kot za dekleta. Cepljenje poteka:
• v okviru šolskih sistematskih pregledov v osnovni in srednji šoli,
• v ambulantah izbranih šolskih zdravnikov in pediatrov,
• v ambulantah za študente
• pri izbranem zdravniku ali v cepilni ambulanti zdravstvenega doma.
Zdravje za prihodnost
Cepljenje proti HPV je eden največjih preventivnih uspehov sodobne medicine in predstavlja preprost korak k zmanjšanju pojavnosti rakov povezanih s HPV. Naj bo cepljenje ena izmed odločitev, na katero boste nekoč gledali z občutkom odgovornosti, tako zase kot za druge.
Dokončajte cepilno shemo. Zaščitite se pred okužbo. Poskrbite za svojo prihodnost.