Savdska Arabija napovedala 6,4 milijarde dolarjev naložb v obnovo Sirije
Savdska Arabija je napovedala obsežen naložbeni paket v vrednosti 6,4 milijarde ameriških dolarjev za podporo obnovi Sirije, je na investicijskem forumu v Damasku sporočil savdski minister za naložbe Khalid Al-Falih. Forum se je odvijal v prisotnosti več kot sto savdskih vlagateljev in predstavlja pomemben korak krepitve odnosov med državama pod novo sirsko vlado predsednika Ahmeda al-Share.
Al-Falih je poudaril, da so naložbe del politične in gospodarske podpore s strani savdskega prestolonaslednika Mohammeda bin Salmana, ki želi okrepiti vezi z Damaskom v novi politični realnosti v regiji. Napoved vključuje 47 naložbenih sporazumov in sodelovanje več kot sto podjetij iz različnih sektorjev. Skoraj polovica sredstev, okoli 3 milijarde dolarjev, bo namenjena infrastrukturnim projektom, milijarda dolarjev pa sektorju telekomunikacij.
Sirski minister za gospodarstvo Mohammad Nidal al-Shaar je poudaril zgodovinsko razsežnost trenutka, saj je to prvo tovrstno sodelovanje po desetletjih prekinjenih odnosov. »Na ta dan smo čakali več kot 60 let,« je dejal in dodal, da si vlada predsednika al-Share prizadeva za gospodarsko prenovo države po več kot desetletju vojne in razkroja javnih institucij.
Predsednik Ahmed al-Shara, ki je decembra nasledil strmoglavljenega Basharja al-Assada, velja za politično bližje sunitskim in zalivskim državam. Rojen je bil v Savdski Arabiji in je kot nekdanji uporniški voditelj usmeril zunanjo politiko proti sodelovanju z Riadom in drugimi partnerji v regiji. Njegov prvi uradni obisk februarja je bil prav v Savdski Arabiji.
Napoved savdskih naložb sledi številnim nedavnim gospodarskim dogovorom nove sirske vlade. Med drugim so maja podpisali 7 milijard dolarjev vreden dogovor s Katarjem za vlaganja v elektroenergetiko, julija pa je bil dosežen dogovor z družbo DP World iz Dubaja za razvoj pristanišča Tartus. Poleg tega sta Savdska Arabija in Katar skupaj poravnala 15,5 milijona dolarjev dolga Sirije do Svetovne banke, kar Damasku znova odpira dostop do mednarodnih finančnih sredstev.
Naložbeni val sledi tudi ukinitvi večine ameriških sankcij, ki jih je z izvršnim ukazom odpravil nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, kar je močno sprostilo gospodarsko dinamiko v regiji. Nova politična in gospodarska usmeritev Sirije nakazuje na začetek nove faze, ki temelji na mednarodnem sodelovanju in obnovi po dolgotrajnem konfliktu.